Jaki jest przewidywany czas doręczenia listów?

Poczta Polska doręcza na terenie kraju przesyłki w dwóch trybach: priorytetowym oraz w trybie ekonomicznym. Przesyłka priorytetowa to przesyłka, której przewidywanym terminem doręczenia jest następny dzień roboczy po dniu nadania (D+1) pod warunkiem nadania do godziny 15:00. Przesyłka ekonomiczna to przesyłka, której przewidywany termin doręczenia to trzy dni robocze po dniu nadania (D+3).

Należy pamiętać, że przewidywanie terminy realizacji mogą różnić się od rzeczywistych, w szczególności w okresach związanych ze szczególnym natężeniem przesyłek w obiegu pocztowym – w szczególności w połowie grudnia.

Na doręczenia przesyłek poza granicami mają wpływ liczne czynniki, w szczególności takie jak tryb nadania: priorytetowy lub ekonomiczny, popularność kierunku, odległość, jak również sposób funkcjonowania poczt zagranicznych. W przypadku kierunków o najwyższym ruchu z Polski (Unia Europejska) – list priorytetowy powinien być doręczony w ciągu kilku dni roboczych, natomiast w przypadku odległych krajów takich jak Australia, Ameryka Południowa – czas doręczenia listu priorytetowego będzie zbliżony do kilku tygodni. Nie zalecamy wysyłania listów ekonomicznych do odległych krajów, ponieważ czas doręczenia może przekraczać 2 miesiące.