Bezpieczne pakowanie paczek

Aby paczka mogła bezpiecznie dotrzeć do odbiorcy, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Zawartość nie powinna być ruchoma. Zawartość zabezpieczamy dostępnymi na rynku materiałami wypełniającymi, najlepiej takimi, które łatwo poddają się recyclingowi (papier, kartony). Szkło nigdy nie powinno mieć styczności z innym szkłem w transporcie przesyłek – konieczne jest oddzielenie każdego szklanego elementu od siebie.

Pewnego rodzaju dość uniwersalnym wyznacznikiem prawidłowego zabezpieczenia paczki jest test zrzucenia jej ze stołu lub wyobrażenia sobie skutków takiego teoretycznego zrzucenia. Jeśli w naszym wyobrażeniu, zawartość po zrzuceniu na podłogę ze stołu (wysokość ok 75 – 80 cm) może się potłuc, to znak że zabezpieczenie jest niewystarczające.

Należy mieć na uwadze, że oznaczenia przesyłki nalepkami typu „ostrożnie szkło”, „fragile” – zwykle nie dają gwarancji odpowiedniego jej traktowania na wszystkich etapach przewozu.

Nadawca, któremu zależy na ochronie opakowania w którym przesyła przedmiot (np w fabrycznym kartonie, jako towar lub prezent) – powinien pamiętać, że zewnętrzne opakowanie ulegnie uszkodzeniu jeśli nie zostanie zabezpieczone dodatkową warstwą zewnętrzną – najlepiej większym kartonem.